19 липня 2017

Маю право сказати "Ні"

Владислав Рашкован
Alternate Executive Director в International Monetary Fund

Взагалі, я вважаю, що (якщо не брати до уваги сексуальні домагання) чоловіки набагато частіше стоять перед вибором, казати «так» або «ні» в процесі прийняття багатьох рішень. Але, можливо, це мої гендерні стереотипи грають.
Керуючи трансформаціями великих організацій вже напротязі багатьох років, мені доводилося казати «ні» в різних ситуаціях: коли просили когось не звільняти, або навпаки брати на роботу; коли з двох рішень - правильного або легкого пропонували вибрати те, що простіше; коли відстоювали вдесятьох проти одного план йти в обхід і вдовгу, коли можна йти напролом (але зі шишками на лобі); коли просили пересувати дедлайни, бо «в такі терміни ми точно не встигнемо».
Але я добре пам'ятаю одне своє «ні». Було це в 2000 році. Мало, хто зна, що в тому році, будучи степіндіатом Президента України, я проходив практику в Нацбанку, в Києві, на Інститутській, в департаменті нагляду у Ирина Жабская, писав магістерську роботу по механізмам злиття банків.
Після практики мені запропонували роботу в НБУ. Я сказав «ні» - не хотів бути не стільки держ службовцем, скільки клерком у банку. Замість цього пішов в аспірантуру, поїхав за кордон навчатися, через 6 років повернувся на позицію в підпорядкуванні безпосередньо CEO іноземного банку в Україні займатися злитттям банків. Через 3 роки після цього став Членом правління банку, а в 2014, 14 років після першого запрошення, прийшов до НБУ та став Заступником Голови. Упевнений, що якби тоді я сказав «так» дуже цікавій пропозиції, я б ніколи не пройшов такий шлях і не досяг того, що досяг.
Моя порада іншим чоловікам: навчіться говорити «ні» сьогоднішнім миттєвим бажанням - що б це не було, робота чи приватне життя. Не кажіть "ні" своїм мріям. Якщо ви відмінний студент - мрійте про щось більше, ніж бути менеджером з продажу в магазині або банку - не приймайте першу пропозицію на роботу. Якщо ви молодий вчений - не зациклюйтеся на вимогах ВАКу - правда не в кількості см відступу зліва чи справа - правда в новизні ваших наукових ідей. Якщо ви підприємець - мислить далі границь свого підвір’я - не продавайте компанію при першій пропозиції - можливо, саме ви зможете змінити світ на краще. Якщо вам близько до 40, скажіть "ні" щоденному витрачанню грошей - почніть зберігати: пенсія вже скоро and winter is coming.
Тест «на зефір» він не тільки для маленьких - він як раз для дорослих хлопчиків. І набагато більше для чоловіків, ніж для жінок. Жінок, ми як раз навчили говорити «ні». Їх історії це підтверджують.