21 жовтня 2021

Я дійсно вважаю, що ніколи не пізно почати все заново

Христя Патик
Засновниця просвітницької платформи для еко-свідомих людей і бренду одягу ЗЕРНО

Я дійсно вважаю, що ніколи не пізно закохатися, ніколи не пізно почати все заново, почати свою справу. Зараз мені йде 5-й десяток і справу свою почала 11 років тому. 

Я в одяговій індустрії з 1998 року і я давно займаюся цією справою, але мій проект – це квінтесенція всіх моїх практичних навиків і внутрішнього прагнення. Тому що ці речі, які я роблю зараз – це те, що мені до душі. Бо я працювала і з різними дизайнерами, і з мас-маркет брендами, і зі спортивним одягом. Але той момент, що я будую свою колекцію одягу на основі автентичного строю – для мене є найважливішим. 

Всі традиції в яких я була вихована – вишиті сорочки, 12 страв, дідова молитва, колядки і традиції _ це все вплинуло на мене і я хотіла все це зберегти, коли я переїхала зі Львова до Києва. Моє місце тут. Київ такий трохи як Нью-Йорк, бо сюди всі приїхали в пошуках цікавішої і масштабнішої реалізації і зрештою я маю все, що хотіла. Тут є важлива функція для мене – популяризація української традиції і її трансформація. Бо будь-яка традиція виживе тільки тоді, коли буде адаптована до сучасних умов. Інакше – це музей. А якщо я хочу, щоб цей одяг носили – то він має бути зручний, носибельний, стильовий в контексті сучасної моди. І елегантність – це одна з важливих рис нашого бренду. 

Я була бізнес-партнером, потім найманим директором одного бренду, і я набула управлінського досвіду, але це була не моя компанія і це було ключове, як потім виявилось, коли я почала власний бізнес, що я взагалі нічого не розумію – звідки ці гроші беруться. Я йшла до директора і просила, і він давав. А коли я започаткувала власну справу, то я тільки тоді зрозуміла, звідки ці гроші беруться, і що буває, коли немає до кого йти, бо ти і є остання інстанція. Тоді зовсім міняється світогляд, відповідальність за те, що ти робиш, як ти робиш і тоді почалися граблі. 10 років тому я повністю пустилася у вільне плавання зі своїми проектами і мушу сказати, що це є дуже нелегка справа. Але для того треба мати віру, для того треба мати силу, треба мати драйв і ідею. 

Бізнес-план теж варто мати і стартовий капітал добре було б мати, але як кажуть, що жінка – то таке створіння, яке з нічого робить скандали і салат. Мені здається, що вона і бізнес може ні з чого зробити. Я не можу сказати, що я зовсім нічого не вклала у бізнес, але я не мала стартового капіталу, що можна було б назвати капіталом. То були якісь смішні гроші. Але якщо захотіти – можна робити вдома, можна не орендувати офіс, через соцмережі продавати, можна брати товар на реалізацію. Тобто якщо би мені хтось передав челендж без копійки грошей зробити бізнес – я впевнена, що я би його зробила. Звісно, якщо є капітал – то веселіше. 

Але правда така, що скільки тобі б не розповідали як треба, скільки б ти книжок не перечитав, поки ти не попробуєш – то ти не будеш знати як це робити. 

Перше, треба точно визначитися, чи вона вам взагалі потрібна, ця власна справа. Бо якщо ви впевнені що воно ваше – треба набратися відваги, терпіння і створювати. Тому що, якщо є бажання щось створювати, треба це бажання реалізовувати. Ідея то тільки 10 відсотків, а решта це імпліментація. Бізнес – це в першу чергу система. Якщо вона не побудована – може все здутися як мильна бульбашка. Важливо мислити системно. Бізнес - це не тільки про ідею і про ентузіазм і енергію. Це і про ресурсність Ресурс – дає успіх і результат. Важливо будувати систему, бо без системи ти як ремісник – сам працюєш, сам латаєш діри, сам підставляєш миски де тече і сам гасиш ідеї. І на це також треба зважити, коли запускаєш бізнес.