Про реальний рівень гендерної рівності у бізнесі Швеції

17 липня 2017

У світі Швеція має репутацію однієї з найбільш гендерно збалансованих країн, де за останні 30 років жінки стали присутніми в парламенті на рівні не меншому, аніж 40%. Однак, коли мова заходить про корпоративний сектор, ситуація далеко не така райдужна. Про цей та інші нюанси пише Аманда Люндетег - CEO некомерційної організації Allbright Sweden, яка займається дослідженнями гендерної нерівності на робочому місці.

“Ми часто хвалимося, наскільки добре живеться у нашій країні, але якщо ви запитаєте про це шведських жінок, то більшість з них безумовно не будуть задоволені ситуацією, - зазначає Аманда. - У Швеції можна бути рівними партнерами, але люди так не живуть - через традиції. Чоловіки усе ще перебувають в образі тих, хто несе м'ясо у сімейну “печеру”, і таким чином підтримуються стереотипи, від яких нам необхідно позбавлятися”.

Дійсно, з 1970-х років шведські батьки мають право на тривалу декретну відпустку по догляду за дитиною (у цілому на сімейну пару - близько 1,5 роки). Також держава дає ґрунтовні субсидії на оплату дитячого садка або няні, поки батьки працюють (1230 шведських крон, або $ 141 на місяць). За даними Statistics Sweden, жінки усе ще виконують основну масу роботи, 80%, у декретній відпустці, коли їх першій дитині не виповнилося двох років. Також жінки частіше, ніж чоловіки, погоджуються на часткову зайнятість. А якщо говорити про різницю в оплаті праці, то Швеції похвалитися особливо нічим - за цим показником вона займає 35 місце в рейтингу гендерної рівності від World Economic Forum.

Нежіночі галузі

80% мам-шведок працює, але не в приватному секторі. Як показує аналітика Allbright Sweden за підсумками 2016 року, понад 80% менеджерів компаній - чоловіки, і в жодному бізнесі, який присутній на фондовій біржі, немає жінки-керівника. Якщо говорити про кількість жінок у менеджменті компаній, то найменше їх у традиційних “чоловічих” галузях, таких як виробництво і технології.

Однак останнім часом значний прогрес показали шведські компанії у сферах фінансів і нерухомості. Зокрема, фірма з оренди нерухомості Heba піднялася в рейтингу Allbright на сто пунктів, замінивши топ-менеджерів чоловічої статі жінками і домігшись більшості останніх у раді директорів. При цьому виконавчий директор Heba Ленарт Карлссон чесно каже, що не відразу прийшов до такого рішення: “Раніше я думав, що найважливіше - компетентність і ставлення до справи, а не статева приналежність менеджера, однак тепер я змінив свою думку. Завдяки гендерній різноманітності робота виконується краще, клімат у колективі та спілкування кращі, розуміння один одного кращі”.

Феміністи в уряді

Парламент і уряд Швеції роблять багато для того, аби поліпшити гендерний баланс, останнім часом сконцентрувавшись на рівноправній участі батьків у догляді та вихованні дітей. Однак зусилля уряду щодо коригування ситуації в бізнесі поки не має результатів. У січні парламент провалив законопроект, за яким компанії, у радах директорів яких менше 40% жінок, повинні бути оштрафовані.

Однак страх покарання змусив багатьох бізнесменів діяти. За останній рік кількість жінок серед топ-менеджменту збільшилася у 33% компаній, і за цим показником Швецію тепер випереджають лише Норвегія і Франція, де гендерні квоти закріплені законодавчо.

При цьому в парламенті Швеції є праві партії, такі як Шведські демократи і Християнські демократи, які проголосували проти квоти на тримісячну декретну відпустку для батьків, мотивуючи це тим, що у родин повинна бути велика свобода вибору в організації батьківських обов'язків. Однак їхні супротивники - феміністи Швеції - наполягають, що батьки-чоловіки повинні мати рівне з матерями право на близькість з їхніми маленькими дітьми, а матері повинні мати рівні можливості у кар'єрному просуванні.